Čekárna Ordinace fyzioterapie Ordinace fyzioterapie Respirační cvičení

Vzhledem k tomu, že nožka novorozence je na vnitřní straně plosky vyplněna tukovým polštářem, vypadá to při otisku nožky jako by byla plochá. Tento jev postupně po druhém roce života mizí. Stejně tak vývoj vazů a svalů probíhá ve svém přirozeném vývoji a u dětí tato laxita způsobuje vbočení paty či vbočená kolínka (jako by byla do X). Tento stav se upravuje až kolem 6-7 roku, kdy tato laxita postupně mizí. U někoho se tento stav projeví méně jinde více. S nástupem ke školní docházce by měla být nožní klenba již plně vyvinuta.

Největší problémy tento stav způsobuje, pokud se vyskytuje pouze jednostranně. V takovém případě je větší pravděpodobnost dopadu plochonoží na postavení pánve a dále na kompenzačním skoliotickém zakřivení páteře, které se může při nedostatku pohybu a nevčasném podchycení např. díky patním korekčním segmentům, fixovat. Vyšetření ploché nohy je možné provést např. na Podoskopu a zaznamená se prostřednictvím Podocamu. V takovém případě je umožněna kontrola v dalším časovém horizontu a zpětná vazba současně s vhodným fyzioterapeutickým cvičením.

Co je pro naše nohy nevhodné?

Někdy se problém ploché nohy odvíjí již od chvíle, kdy rodiče své batole umístí do hopsadla nebo chodítka a radují se, jak se dítko baví a zároveň krásně naučí chodit. Pohybový vývoj se však nedá uspíšit a některé děti začínají stát a chodit později. Proto bychom měli nechat dítě čistě přirozenému vývoji, nenutit ho k chůzi, dokud nemá samo dobrou stabilitu při vertikalizaci s oporou o nábytek, v postýlce apod.