Čekárna Ordinace fyzioterapie Ordinace fyzioterapie Respirační cvičení

Skolióza je patologické vybočení páteře do strany projevující se charakteristickým vadným držením těla – asymetrií ve výši ramen a lopatek a kulatými zády. Existuje několik typů skoliózy. Může být vrozená či získaná, strukturální či nestrukturální (tj. s deformitou obratle nebo bez), vyvíjí se většinou již během dětského věku a její přesnou příčinu dodnes odborníci neznají.

Zdravá páteř je fyziologicky zakřivená pouze v předozadním směru a to ve smyslu lordózy a kyfózy. Pokud dojde k ochabnutí svalového a vazivového aparátu, který za normální funkce udržuje páteř vzpřímenou, vzniká skoliotické zakřivení, které může být různě závažné. V nejlepším případě se jedná pouze o svalovou dysbalanci, která se dá včasnou a pravidelnou rehabilitací dobře ovlivnit. Dále se jedná o zakřivení do cca 20st dle Cobba (měření závažnosti zakřivení), kdy se již mnohdy přistupuje ke korzetoterapii (třeba jen na noc), nad 20st Cobba se aplikuje korzet na 23h denně, nad 40st Cobba je již možná indikace k operaci. Dále záleží na věku dítěte, kdy je skolióza podchycena. Říká se, že čím dříve tím lépe. V tomto případě, je-li rozvoj skoliózy v brzkém dětském věku, má vysokou pravděpodobnost progrese z důvodu vzdálené hranice ukončení růstu. Do této doby je také možné skoliózu ovlivnit individuální pravidelnou pohybovou léčbou. Dále se takový stav více a více fixuje a každodenní pohybová rehabilitace je nedílnou součástí jedince zejména jako prevence bolestí zad. Důležité je také brát ohled na vhodný výběr povolání.

Možnosti prevence skoliózy páteře

Z výše napsaného je celkem zřejmé, jaké existují možnosti prevence skoliózy páteře. Hlavní roli zde hrají rodiče, kteří musí dítěti zajistit, aby se pravidelně a zároveň přiměřeně pohybovalo. Vyhlídka toho, že bude z dítěte vrcholový sportovec, je sice lákavá, nicméně zdraví dítěte by mělo být přednější. Rodiče by měli dítěti pořídit také vhodnou a zdravou obuv a měli by mu zajistit takovou stravu, která by odpovídala růstovým požadavkům mladého organismu – s dostatečným množstvím vápníku a vitaminů.