RESPIRAČNÍ FYZIOTERAPIE
Dýchání je vitální funkce nezbytná pro život. Poruchy dýchání často omezují či znesnadňují vykonávání běžných aktivit (habituálních, pohybových), což vede ke snížené participaci na společenském životě a mají vliv na snížení kvality života.
Počet chronických respiračních onemocnění celosvětově stoupá. Mezi časté chronické respirační onemocnění patří asthma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), (Neumannová, 2011).
Respirační fyzioterapie neboli dechová rehabilitace patří mezi důležité techniky fyzioterapie. Jedná se o soubor technik, které slouží ke zlepšení efektivity dýchání u pacientů s nejrůznějšími dechovými obtížemi. Tyto obtíže navíc sekundárně ovlivňují správné držení těla a postupně kvalitu života zejména u dětských pacientů, kde se stále více objevují chronické plicní obtíže (vrozené nebo získané).
Respirační fyzioterapií se tak dá ovlivnit strukturální porucha pohybového aparátu ve smyslu skoliózy či kyfoskoliózy, kde je v důsledku deformity hrudníku mnohdy značně snížená vitální kapacita plic, dále se využívá u pacientů s čistě onemocněním dýchacího systému (nejčastěji CHOPN či asthma bronchiale), u neurologických onemocnění (př. nervosvalová onemocnění), u revmatologických onemocnění (př. Mr. Bechtěrev) s využitím pomůcek Threshold IMT a Threshold PEP, Flutter VRP1, Acapella, RC Cornet, PARI O PEP a další.
Respirační fyzioterapie zlepšuje hygienu a průchodnost dýchacích cest, snižuje bronchiální obstrukci a usnadňuje dýchání. Zlepšení dechových obtíží pak vede ke zvýšení celkové fyzické, pohybové i společenské výkonnosti. Nesprávně zafixované dýchací vzory bývají častou příčinou nesprávného držení těla, bolestí zad a dalších pohybových obtíží.